WordPress Admin Paneline Girememe Sorunu Çözümü

baslik

Bu yazımda genel olarak WordPress admin paneline girişte yaşanan sorunların çözümlerinden bahsedeceğim. “siteadresi/wp-admin” şeklinde giriş yaptığınızda “Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.” hatası alıyorsunuz yada admin paneli yerine, standart takipçi paneline yönlendiriliyorsanız çözümü aslında basit.

Bu tür sorunlar genel olarak local sunucularda başımıza geliyor. Bende aynı şekilde Linux üzerinde local’de çalıştırmak istediğimde bu sorunlarla karşılaştım. Birkaç saatlik bir araştırmanın sonunda da çözüme ulaştım.

NOT: İşlemlere başlamadan önce her ihtimale karşı veritabanı yedeğinizi alın. Oluşabilecek herhangi bir sorundan ben sorumlu olmayacağım…

hata

İlk sorunumuz: “Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.” hatası

Admin paneline girmek istediğinizde bu uyarıyla karşılaşıyorsanız yapmanız gereken buradan “force-upgrade.php” dosyasını indirmek olacak. İndirdiğiniz php uzantılı dosyayı sitenizin ana dizinine atın.

Force Upgrade dosyasını indirmek için tıklayın

fu1

Adres çubuğuna “siteadresiniz/force-upgrade.php” şeklinde girerek, dosyayı çalıştırın. “Click here” kısmına tıklayarak, gerekli işlemlerin tamamlanmasını bekleyin.

fu2

Gerekli işlemler tamamlandı. Şimdi ise sitenizin güvenliği için force-upgrade.php dosyasını site dizininizden kaldırın. Bu işlem sonrasında admin paneline rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.


1

İkinci sorunumuz: Admin paneline yerine standart kullanıcı paneli açılıyor

Eğer sizde admin paneli yerine yukarıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşıyorsanız, çözümünüz burada…

wp_usermeta

PhpMyAdmin’e giriş yapın. WordPress veritabanınızdaki “wp_usermeta” tablosunu bulun. (user_id değeri 1 olan kullanıcının admin olduğunu varsayıyorum, kendinize göre uyarlayabilirsiniz) user_id’si 1 olan yani yönetici olan kullanıcının “wp_capabilities” özelliğinin değerini kontrol edin. Muhtelen o kısma geldiğinizde wp_capabilities’in meta_value’sunun yukarıdaki gibi olduğu göreceksiniz. “a:1:{s:10:”subscriber”;b:1;}” olan kısmı “a:1:{s:13:”administrator”;b:1;}” olarak düzenleyin ve Git butonuna tıklayarak değişiklikleri uygulayın.

2

İşlemler sonrasında yukarıda da görmüş olduğunu gibi admin panelinize ulaşabileceksiniz. Yazımın başında da belirttiğim gibi bu tip sorunlar genelde local sunucularda karşımıza çıkıyor. Aktif sunucularda da güncelleme sonrası gibi durumlarda karşılaşılabiliyor. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi. Linux kullanıcısı. Wordpress sevdalısı. Bilgisayar ile zaman geçirmeye bayılır. Müzik dinlemeyi ve kitap okumayı fazlasıyla sever...

Benzer Yazılar

5 Cevaplar

 1. Batuhan Yalcin dedi ki:

  ana dizinine verdiğiniz php uzantılı dosyayı attım.Daha sonra site sonuna /force-upgrade ekledim lakin direk sayfamı açıyor!

 2. Murad Cambel dedi ki:

  Hamdi Bey,
  Sanirim bir eklenti sebebiyle web sitemin admin paneline erisemez oldum ve yeni bir kullanici tanimlayip tum yetkileri verdim. O kullaniciyla baglandigimda tum yetkileri vermeme ragmen standart kullanici olarak aciliyor. Tavsiyelerinizi yapmak istedim lakin tum kullanicilarin user_meta value “a:1:{s:13:”administrator”;b:1;}” tanimli gozukuyor. Ne yapmaliyim sizce?
  Saygilar

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba, panele erişirken tam olarak ne tür bir hata alıyorsunuz? Eğer “Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.” uyarısı alıyorsanız, force upgrade deneyebilirsiniz. Eğer tüm kullanıcıların user_meta değeri bu şekildeyse problem olmaması gerekir. Tam olarak hangi eklentiden bahsediyorsunuz bilmiyorum ama eklenti bazlı bir arama yaparak belki daha iyi bir çözüme ulaşabilirsiniz.

 3. umit yıldız dedi ki:

  çok teşekkür admin eline sağlık güzel yazı olmuş ve işe yarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir