Windows 7 Kurma, Format Atma (Resimli Anlatım)

windows7m3install02

Merhaba, bu yazımda sizlere Windows 7 kurmayı diğer bir deyişle format atmayı resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Umarım işinize yarayacak bir anlatım olacaktır…

NOT: Resimleri yüklediğim sunucudan kaynaklanan problem nedeniyle bazı resimler görüntülenemiyor. Buradan Windows 7 kurulumunu videolu (Türkçe) olarak yada buradan resimli (İngilizce) olarak takip edebilirsiniz…

İlk önce Windows 7 cd’mizi bilgisayarımıza takıyoruz ve Boot bölümünde cd’mizi çalıştırıyoruz. Önümüze böyle bir ekran gelicek. Daha sonra herhangi bir tuşa basıyoruz. Ve kuruluma başlıyoruz.

Install Now tıklayın

Kısa bir süre sonra Windows 7 kurulum ilk yükleme ayarı Dilinizin ve diğer tercihlerin yapıldığı ekran karşımıza geliyor burada Windows 7 Beta olduğu için bir kaç dilde çıktığı için Dil Ayarı English olarak gelicektir Biz bunu Türkçe olarak değiştirmemiz gerekiyor İkinci olarakta Klavye ayarı gerekiyor Klavyeyide Türkçe ve Q olarak değiştiriyoruz.

I accept the license terms kutusunu onayladıktan sonra next tıkla bir sonraki adıma geçiyoruz.

Burada Windows diğer işletim sistemlerini kullanıp bu işletim sistemlerini güncellemek istiyorsanız Upgrade seçiyorsunuz Farklı bir sürücüye ikinci işletim sistemi olarak kurmak istiyorsanız Custom (advanced) seçmeniz gerekiyor.

Ben Custom geçerek farklı bir sürücüye Windows 7 kurmaya tercih ettim.

Drive options ( advanced ) tıkladığınızda resimde görüldüğü gibi Delete, format, New kısımlar açılıyor bu açılan kısımlar ile diskinizi bölümlendirebilir yada var olan bölümleri silip biçimlerdirebilirsiniz bu işlemlerden sonra Windows 7 kurulması istediğiniz disk bölümünü seçerek Nex diyerek kurulumu başlatın.

Kurulum işlemine başladı bir üst kısımda Windows 7′ nin kurulmasını istediğiniz bölüme Windows 7 gerekli dosyalayıp gerekli kurulumu yapıyor.

Kurulum işlemi bitti bilgisayar yeniden başlatmak için hazırlanıyor.

Kurulum işlemi bitti sizden bir kullanıcı oluşturmanız isteniyor.

Oluşturulan kullanıcıya şifre belirlemenizi isteniyor.

Elinizde Windows 7 için etkinleştirme numaraları varsa girebilirsiniz.

Windows 7’ nın ilk açılışta güncelleştirilmesini isteyip istemediğini soruyor burada Önerilen ayarları seçebilirsiniz.

Saat ve tarih ayarlarını seçin.

Kendinize bir ağ türü belirleyin.

Seçtiğiniz ağ türüne göre Picture, Video, Music gibi klasörlerin diğer bilgisayarlar paylaşıp paylaşmayacağını belirliyorsunuz ve ağ parolasını veriyor bunu bir yere not alın.

Ve Windows 7 kurulum işlemi tamamlanmıştır…

Hamdi Çatal

Bilgisayar Mühendisi. Linux kullanıcısı. Wordpress sevdalısı. Bilgisayar ile zaman geçirmeye bayılır. Müzik dinlemeyi ve kitap okumayı fazlasıyla sever...

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir